Wernisaż Jolanty Caban

Zapraszamy na wernisaż malarstwa Jolanty Caban, który odbędzie się w Milanówku w filii MCK Stare Kino 24 lutego 2023 r. o godzinie 19:00. Ulica Piłsudskiego 33 (wejście od ulicy Warszawskiej).

Kilka słów od Artystki:

Moje malarstwo wynika z wielkiej miłości do koloru. Jest to dla mnie najważniejszy składnik malarstwa. Piękno koloru dostrzegam  w naturze. Zachwycam się kolorem nieba, czerwienią maków, szarością  jesiennego dnia… Chociaż maluje głównie abstrakcje, wynikają one właśnie z obserwacji piękna przyrody.  Lubię malować obrazy abstrakcyjne, bo pozwalają mi one na przygodę malarską, dużo eksperymentuje  na płótnie, lubię stosować różne faktury malarskie i różne spoiwa malarskie.

Maluje także martwe natury w moim własnym ekspresyjnej  sposobie. Bliski jest mi kod ekspresji, lubię malarstwo amerykańskie — color  field painting. Moją ulubioną  malarką jest Helen Frankenthaler.

W czasie pandemii dużo czasu spędzałam w pracowni, tutaj zapominałam o otaczającym mnie świecie. Przede wszystkim maluję obrazy olejne. Plamy malarskie w moich obrazach są żywe i mocne, lubię kontrastować  je. Maluje w różnych tonacjach, lubię gorące tony czerwienie, pomarańcze.

Często przeskakuję na  spokojniejsze tonacje- szarości, błękity.

Jestem absolwentką wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, stypendystką  rządu francuskiego, studiowałam też  w Montpellier we Francji. Miałam wystawy w Europarlamencie w Brukseli, wystawiałam, na Litwie, w Belgii, we Francji.  W 2019 obroniłam pracę doktorską w dziedzinie sztuki.

Jestem wierna malarstwu. Mieszkam i pracuje w Warszawie.

Wystawa potrwa do 24 marca. Kuratorem wystawy jest Paweł Cabanowski.