Letnie Granie: Koncert Kirszenbaum

Śmiało można stwierdzić, że cykl Letnie Granie na stałe zagościł do kalendarza kulturalnego Milanówka. Już 24 lipca ponownie spotkamy się w Parku Zielony Dołek, by wspólnie celebrować wakacyjne chwile. A kogo usłyszymy ze sceny?

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.

Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.

W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Źródło: https://karrot.pl/kirszenbaum#pliki

Ponownie spotkamy się w Parku Zielony Dołek o godzinie 19.00. 

Wstęp wolny – za wejściówką pobraną w miejscu wydarzenia przed koncertem. Powodowane jest to koniecznością kontroli liczby osób na koncertach plenerowych. Obowiązuje limit 250 miejsc. Jeśli posiadasz już certyfikat COVID koniecznie weź go ze sobą. Osoby w pełni zaszczepione nie wliczają się w limit uczestników.

Pamiętajcie, że na wydarzeniach naszym głównym priorytetem jest wzajemne bezpieczeństwo, dlatego obowiązywać będą wszystkie aktualne wytyczne sanitarno-epidemiologiczne. 

Szukasz innych aktywności?
Zajrzyj do zakładek: