Jedwabny Design – fotorelacja

W dwie październikowe soboty odbyły się warsztaty zatytułowane “Jedwabny Design”.

Miały one na celu w sposób interdyscyplinarny poruszyć temat jedwabnej historii Milanówka i współczesnych trendów modowych. Można jednak powiedzieć, że organizatorki poszły o krok dalej, dzięki zaproszonym prelegentkom uczestnicy mogli dowiedzieć się też o polskiej modzie od XVIII wieku. Ponadto, warsztaty zyskały charakter międzypokoleniowy, ponieważ oprócz młodzieży, pojawiły się osoby w różnym wieku. Z warsztatów skorzystało 30 osób.

W pierwszą sobotę Agnieszka Śniadewicz-Świca, historyk sztuki i organizatorka, zapoznała uczestników z historią rodzeństwa Witaczków i początków jedwabnictwa w Milanówku oraz w Polsce. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć historyczne zdjęcia, nici, jedwab oraz eksponaty udostępnione przez “Jedwab Polski”. Dagmara Jakubczak, znawczyni współczesnych trendów w światowym designie, przedstawiła aktualne trendy we wzornictwie. Na koniec lokalna malarka na jedwabiu, wcześniej pracująca w malarni Zakładów Jedwabiu, przeprowadziła warsztat profesjonalnego malowania na jedwabiu, dzięki czemu uczestnicy poznali podstawowe materiały i narzędzia, techniki malarskie oraz sposoby zachowania farb na materiale.

W trakcie drugiej soboty Milanówek odwiedziła profesjonalna krawcowa, na co dzień współpracująca z znanymi polskimi projektantami mody. Opowiedziała o swojej pracy i doświadczeniu, o pracy z jedwabiem, omówiła metodologię tworzenia projektów oraz przeprowadziła warsztat tworzenia i szycia na maszynie jedwabnych dodatków modowych. Tego dnia odbył się także warsztat malowania na jedwabiu prowadzony przez Barbarę Matuszewską-Berg, podczas którego uczestnicy mieli okazję najpierw pomalować jedwab, z którego miał powstać wymyślony dodatek modowy. Gościem specjalnym tego dnia była Pani Gabriela Krysińska (z Milanówka), zajmująca się wyszukiwaniem i odtwarzaniem historycznych wzorów tkanin oraz reprodukcją strojów z dawnych epok. Artystka odwiedziła uczestników w stroju wzorowanym na epoce XIX-wiecznego biedermeieru, przyniosła także różne dodatki modowe z tamtego okresu oraz próbniki odtworzonych historycznych wzorów, opowiedziała o ówczesnych trendach, zwyczajach oraz jak wyglądało życie w tamtym czasie.

Całość spotkań została sfilmowana i sfotografowana.

Zdjęcia – Joanna Szamota