Noc Muzeów w Milanówku – Secesja 18/19 maja 2019

Data wydarzenia: 18 Maja 2019

Noc Muzeów w Milanówku – Secesja 18/19 maja 2019

Po raz drugi zapraszamy Państwa na jedyną taką noc w roku.
Po raz drugi w Milanówku odbędzie się Noc Muzeów, choć nie ma tu żadnego muzeum, to historia Milanówka związana jest z artystami, lub ludźmi, którzy otaczali się sztuką. Milanówek w przedwojennych granicach został wpisany do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno – krajobrazowy miasta i stanowi muzeum architektury początku XX w.

Na tegoroczną Nocy Muzeów w Milanówku przygotowaliśmy dla Państwa wystawę poświęconą sztuce Secesji:

SECESJA – MALARSTWO, GRAFIKA, RZEŹBA, SZTUKA UŻYTKOWA
w Willi „Waleria” ul. Spacerowa 20 w godz. 18.00 – 1.00
– uroczystość otwarcia i oprowadzanie kuratorskie godz. 20.00 – Willa „Waleria”

JAN SZCZEPKOWSKI – wczesne prace z okresu krakowskiego w Urzędzie Miasta (sala konferencyjna) ul. Spacerowa 4 w godz. 20:00 – 24:00

W trakcie Nocy Muzeów w Milanówku otwarta będzie autorska galeria sztuki Anny Kordowicz- Markuszewskiej i Leszka Markuszewskiego – „La Galeria” przy ul. Warszawskiej 28a.

Secesja (fr. sécession – odejście), to bardzo krótki okres w sztuce europejskiej przełomu XIX i XX wieku. Swe apogeum osiągnęła w 1900 roku gdy w Paryżu otwarto „Wystawę Światową” inną niż cokolwiek do tej pory, nafaszerowaną elektrycznością, światłem, falami radiowymi i filmami braci Lumiere.
Sztuka secesji w swej idei była podobna do tej paryskiej wystawy, była całkowicie inna od neostylowości dusznej, zakurzonej epoki wiktoriańskiej. Nadszedł czas, by odejść, odciąć się od zaszłości, zacząć od nowa, od podstaw, stworzyć nowy, młody styl, który zelektryzuje zmysły.
W tym właśnie czasie, gdy wraz z nadejściem nowego stulecia krystalizowała się sztuka secesji, rozpoczyna się też historia Milanówka – Miasta Ogrodu, podmiejskiego letniska o zdrowym klimacie, miejscowości położonej wśród lasów i pól, w której arystokracja, przemysłowcy, finansiści, urzędnicy i artyści warszawscy wznosili swe okazałe, podmiejskie rezydencje.
To w jednej z willi na Turczynku wybudowanych w 1904 roku według projektu Dawida Lande, Leopold Wellisch tworzył swą wspaniałą kolekcję nowoczesnej sztuki Młodej Polski i gościł u siebie wielu wybitnych polskich artystów z Leonem Wyczółkowskim na czele. W willi „Waleria” i w willi „Perełka” spotykała się artystyczna bohema Warszawy i Krakowa. Milanówek początku XX wieku ma w sobie tę niezwykłą atmosferę, dzikość, zmysłowość i melancholii nowego stylu.
Na tę wyjątkową majową noc zapraszamy Was do Milanówka na wieczorny spacer po zabytkowym mieście; na zwiedzanie na co dzień niedostępnej willi „Waleria” – rodzinnego domu czterech pokoleń artystów oraz pracowni rzeźbiarskiej Jana Szczepkowskiego; na oglądanie wystawy „Secesja” – unikalnych dzieł sztuki z prywatnych kolekcji; na oglądanie wczesnych dzieł Jana Szczepkowskiego z kolekcji miasta Milanówka, które specjalnie dla Was na tę okazję zostaną wyeksponowane.
18. maja przygotujcie się na podróż w czasie.

http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/form/…

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Razem dla Milanówka
Centrum Środowisk Twórczych Willa Waleria
Milanowskie Centrum Kultury
oraz 
„La Galeria”