Koncert Jazzpospolita w Milanówku!
Grupa powstała jedenaście lat temu w Warszawie z inicjatywy basisty Stefana Nowakowskiego i perkusisty Wojtka Oleksiaka, a następnie dołączyli do niej Michał Przerwa-Tetmajer i Michał Załęski. W pierwszym składzie, poza założycielską sekcją rytmiczną, grali także Bartek „Rudy” Borowiec i Daniel „Danny” Grzeszykowski. Nazwa zespołu sugeruje jazzowe korzenie, jednak jego eklektyczny styl wskazuje na inspirację takimi gatunkami jak nu-jazz, post-rock, funk, drum’n’bass, ambient, muzyka filmowa czy ilustracyjna.
Pierwsze nagrania Jazzpospolitej zostały zarejestrowane w 2008, a jednym z utworów był „Tribute to Aerobit”, do dzisiaj grany na koncertach. W 2009 Jazzpospolita, już w obecnym składzie, nagrała i wydała własnym sumptem debiutancką EP, zatytułowaną umownie „Polished Jazz”. Jej reedycja, wzbogacona o remiks i nowy utwór, ukazała się w 2010. W ciągu roku od wydania EPki zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów w polskich klubach i na scenach.
Wiosną 2010 Jazzpospolita podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią z Poznania. W czerwcu 2010 utwór „Polished Jazz” został wydany na składance „Jazz Lounge Cinema 4” . Pełnoprawny, długogrający album Jazzpospolitej, zatytułowany „Almost Splendid”, ukazał się 12 października 2010. I uwaga…
15 marca 2017 roku ukazała się jak na razie ostatnia, szósta płyta zespołu Jazzpospolita, aby poszerzyć dotychczasową formułę zespołu, muzycy zdecydowali się na zaproszenie gości, i to w dodatku pochodzących z odległych muzycznych światów. W dwóch utworach wystąpiły wówczas niezwykłe wokalistki Paulina Przybysz i Novika. Tym samym charakterystyczna melodyka i płynność muzyki Jazzpo została wzbogacona o dwa oryginalne głosy, a kompozycje grupy określane kiedyś jako ‚instrumentalne piosenki’ stały się piosenkami z krwi i kości.
Nie mniejsze zaskoczenie przynosi pozostała część albumu, nagranego z resztą w niecodziennych okolicznościach. Na czas nagrania zespół zamieszkał w dworku z XIX wieku i przekształcił go w studio. Materiał nagrany w naturalnym, bliskim przyrody otoczeniu, bez miejskiego hałasu i kontaktu ze światem zewnętrznym przyniósł najbardziej zrównoważoną i spójną płytę w swojej karierze Jazzpospolitej.
Tym, co łączy „Humanizm” z poprzednimi dokonaniami zespołu, jest dbałość o brzmienie. Dzięki znikomej ingerencji studyjnej i użyciu magnetofonu taśmowego album cechuje ciepła, analogowa barwa, tak charakterystyczna dla nagrań spod znaku ‘vintage’. Doskonałe brzmienie album zawdzięcza również wybitnemu realizatorowi dźwięku – Jackowi Trzeszczyńskiemu, który odpowiadał za przekształcenie dworu w studio nagrań oraz realizację i produkcję albumu.
Tak było…
Najnowsze wiadomości są natomiast takie, że już 7 czerwca na otwarcie kolejnej edycji Otwartych Ogrodów ale i w ramach wciąż nowego cyklu „Jazzowe piątki w Milanówku” czy jak kto woli „Jazz w Milanówku” zespół pojawi się z całkiem premierowym koncertem.
W ubiegłym roku Jazzpospolita zmieniła skład. Wojtka Oleksiaka na perkusji zastąpił Karol Domański, a nowym gitarzystą po Michale Przerwa-Tetmajerze został Łukasz Borowicki .
To będzie niezwykła możliwość zetknięcia się z muzyką formacji, która od samego początku miesza jazz z takimi gatunkami jak post-rock, ambient, psychodelia. Nie zamyka się w żadnej z tych stylistyk a wciąż poszukuje, odkrywa, obnaża z gruntu oczywiste muzyczne światy.
To będzie premierowy set z tak zwaną klasyką z dyskografii zespołu, wzbogaconą nowymi utworami, które już zostały zarejestrowane w studiu a dopiero na jesieni trafią do sklepów zamknięte w postaci nowego studyjnego krążka. A zatem jest to doskonały powód by na wspomnianym koncercie pojawić się obowiązkowo.
Po koncercie zapraszam na panel dyskusyjny, podczas którego o historii zespołu, inspiracjach muzycznych a także muzycznych planach będę miał przyjemność porozmawiać z członkami Jazzpospolitej.
A zatem do zobaczenia w Milanówku w ogrodzie restauracji Blueberry Duck mieszczącej się w willi Borówka przy ulicy Królowej Jadwigi 5.
Do miłego posłuchania
Adam Dobrzyński