Japonia znana jest nie tylko ze zjawisk kulturowych, których wpływ wychodzi daleko poza jej granice – karate, sumo, origami, ikebana, bonsai, czy współczesna manga, anime lub pokemony znane są na całym świecie. Japonia jest też jednym z krajów najbardziej innowacyjnych w dziedzinie nauki i technologii – zajmuje trzecie miejscem pod względem ilości nagród Nobla w XXI wieku. Ten ogromny potencjał wynika z kultury od najmłodszych lat kształtującej wyobraźnię, szacunek do pracy i cierpliwość w rozwijaniu umiejętności.
Program każdego dnia podzielony jest na krótką część informacyjną z materiałem audiowizualnym i część praktyczną, podczas której dzieci będą uczestniczyły w warsztatach-zabawach rozwijających wyobraźnię i sprawność manualną. Tym razem tematem przewodnim warsztatów będą popularne wśród dzieci pokemony, youkai, manga i anime; dzieci będą robić między innymi proste zabawki origami, animacje origami, wycinanki kamikiri, projektować karty manga, malować na ziarnku ryżu a także poznawać tradycyjne zabawy japońskie.
Prowadzący:
Sławomir Rumiak, artysta wizualny, fotograf. Od lat związany z Japonią, gdzie realizował projekty artystyczne, wystawiał i współpracował z tamtejszymi artystami. Kuratorował też wystawy japońskich artystów w Polsce (m.in. „Simon Yotsuya i przyjaciele”, Muzeum Śląskie/CSW Kronika w Bytomiu oraz Kishin Shinoyama „Atokata”, BWA Katowice) Wykładał na uczelniach w Japonii i Holandii, na Akademii Sztuk pięknych w Katowicach oraz w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Kanon Myokoin, artystka, projektantka graficzna z Tokio. Zajmuje się też fotografią i projektowaniem form użytkowych. W Japonii projektowała m.in. pierwsze oficjalne karty pokemon przeznaczone na polski rynek. Laureatka nagrody miasta Tokio za plakat społeczny.