Koncert Tubis Trio

Już 20 marca do Milanówka w cyklu „Jazz w Milanówku” powraca Maciej Tubis ze swoim trio. Niedawny wspólny występ z Magdą Kumorek w repertuarze Krzysztofa Komedy, został niezwykle entuzjastycznie przyjęty nie tylko przez fanów muzyki jazzowej. Tym razem w gościnnych progach Starego Kina,  będziemy mieli okazję zapoznać się z autorskimi kompozycjami tego wyjątkowo prężnie działającego tria. Obok Tubisa zagrają Paweł Puszczało na kontrabasie i Przemek Pacan na perkusji.

Zespół Tubis Trio powstał w 2004 roku jednak debiutancki album grupy „Live in Luxembourg” ukazał się dopiero w 2008 r. W tym samym roku jej lider – Maciej Tubis – wydał solowy krążek pt. „Spełnienie…”.

W ciągu szesnastu lat wspólnej działalności muzycy rozwijali swój niepowtarzalny styl, czerpiąc inspiracje z dzieł muzyki poważnej i jazzu europejskiego. Współpracowali m.in. z Januszem Henrykiem Iwańskim, Wojciechem Konikiewiczem, a także duetem Lipnicka & Porter. Stworzyli też łącznie cztery studyjne płyty oraz piąty album poświęcony pamięci Dawida Bajgelmana – związanego z Łodzią dyrygenta i kompozytora żydowskiego pochodzenia.

Lider zespołu – Maciek Tubis jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Na swoim koncie ma Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego łódzkiego Jazzmana 2007. Do tego dochodzą liczne współprace i kolaboracje, na czele z The Polish String Orchestra, Karoliną Glazer czy Joanną Kondrat. Współtworzy też z Radkiem Bolewskim (znanym m.in. z formacji Fonovel)  duet Bolewski/ Tubis- jedno z największych objawień na polskim rynku muzycznym w 2018 roku.

O ile świetnie przyjęty „Flashback” z 2018 roku roku wydawał się̨ być́ logicznym przedłużeniem „The Truth”, tak na opublikowanej 6 grudnia ubiegłego roku w formacie CD a w styczniu tego roku na płycie winylowej –  czwartej płycie „So Us”  roi się od niespodzianek i świeżych rozwiązań́. Nowe kompozycje brzmią̨ niezwykle żywo i energicznie – jeszcze większy nacisk położono na rytmikę̨ i groove, ale nie brak tu wpadających w ucho melodii, z których trio słynie.

„Myślę̨, że kształt nowej muzyki to wypadkowa naturalnej ewolucji zespołu i liczby zagranych wspólnie koncertów” – powiedział w jednym z wywiadów Tubis.
Tytuł płyty „So Us”należy zresztą̨ rozumieć́ bardzo dosłownie.
„Chcieliśmy, aby ten album był totalnie nasz”– podsumowuje pianista.
Chociaż̇ autorem wszystkich kompozycji ponownie jest Tubis, to ich finalny kształt jest dziełem całego zespołu.
„Jak zawsze przyniosłem kilka pomysłów, które z czasem nabrały ostatecznej formy, ale trafił się też utwór, który dopiero podczas sesji został całkowicie przearanżowany. Ostatecznie zawsze idziemy tam, gdzie prowadzi nas muzyka”.

Naładowane pozytywną energią kompozycje Tubis Trio działają pobudzająco, ale i kojąco. Bogate w detale i znakomicie wykonane aranżacje „So Us” trafią nie tylko do wytrawnych znawców jazzu. Materiał z tej płyty poszerzony o najważniejsze fragmenty  poprzednich usłyszymy zatem w piątek 20 marca o godzinie 20;00- Stare Kino, ulica Piłsudskiego 33.

Obecność obowiązkowa.

Adam Dobrzyński

20 marca 2020
G. 20.00
Stare Kino, ul. Piłsudskiego 33, Milanówek

Bilety do kupienia w MCK (ul. Kościelna 3). Rezerwacje pod numerem 22 758 32 34.

Bilety w cenie 40 zł, a z Milanowską Kartą 3+ bezpłatne.