KONCERT Piotr Schmidt Quartet: Tribute to Tomasz Stańko

Już 9 sierpnia w Milanówku wystąpi Piotr Schmidt Official! Zapraszamy do poczytania paru słów od Adam Dobrzyński 😉

Piotr Schmidt to fantastyczny i zarazem charyzmatyczny, niezwykle utalentowany trębacz jazzowy młodego pokolenia, producent muzyczny, wydawca, lider zespołów, wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. 
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto zdobył wiele indywidualnych nagród w tym Grand Prix dla zespołu, Grand Prix dla najlepszego solisty oraz Nagroda Publiczności na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010.
Urodził się w 1985 roku a gry na trąbce uczył się pod kierunkiem Piotra Wojtasika.
Ma na swoim koncie osiem wydanych, autorskich płyt, w tym cztery z zespołem Wierba & Schmidt Quintet, jedną z zespołem Generation Next oraz trzy z zespołem Piotr Schmidt Electric Group (Schmidt Electric). Od sześciu lat notowany jest w pierwszej szóstce jako „najlepszy trębacz jazzowy roku” w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Benjamin Drazen, Frank Parker, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Apostolis Anthimos, Wiesław Pieregorólka, Dante Luciani, Grzech Piotrowski, Wojciech Niedziela, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Baron, Kazimierz Jonkisz, Paweł Tomaszewski, Dominik Wania, Wojciech Myrczek, czy Michał Barański. Także z artystami muzyki – nazwijmy popularnej; Krystyna Prońko, Kuba Badach, Ten Typ Mes i Miuosh.
Jest również właścicielem wydawnictwa SJRecords, które w ciągu sześciu lat istnienia wydało dwadzieścia trzy płyty docenionych przez ludzi o wyrafinowanym guście i smaku muzycznym, dziennikarzy muzycznych i fanów jazzu.
Gdy układałem koncertowy Gwiazdozbiór artystów, których chcę zaprosić do Milanówka, na liście życzeń oczywiście Piotr zajął wysokie miejsce. Pojawiła się za to kwestia, z którym z jego licznych projektów. Wybór padł na „Tribute to Tomasz Stańko” czyli set koncertowy zamknięty na płycie, która ujrzała światło dzienne 7 grudnia ubiegłego orku.
Albumem „Tribute To Tomasz Stańko” trębacz artysta nie tylko oddaje muzyczny hołd swojemu mistrzowi, ale także udowadnia, jak bardzo inspirująca była twórczość autora „Balladyny”. „Stańko nasycał mnie swoją muzyką” – podkreślał w jednym z wywiadów Schmidt.
Materiał znajdujący się na krążku jest całkowicie autorski, oprócz kołysanki Krzysztofa Komedy z filmu Rosemary’s Baby. Piotr Schmidt odniósł się na nim bezpośrednio do muzyki Tomasza Stańki. „Jego brzmienie, koncepcja grania zespołowego, frazowanie, jego opowieści i historie wyrażane w taki sposób, że człowiek drży, płacze. Wzbierają w tobie tak silne, dogłębnie przeżywane emocje. Nie mogłem przejść obok tego obojętnie” – tłumaczy kompozytor.
Piotr Schmidt zaprosił do współpracy pianistę Wojciecha Niedzielę oraz muzyków, którzy grali z Tomaszem Stańką – kontrabasistę Macieja Garbowskiego i perkusistę Krzysztofa Gradziuka.
Ten gwiazdorski skład na czele z liderem zobaczymy w Starym Kinie w Milanówku przy Piłsudskiego 33 już 9 sierpnia o godzinie 20:00
Serdecznie zapraszam na to niezwykłe muzyczne wydarzenie.

Adam Dobrzyński

Rezerwacja biletów w Milanowskie Centrum Kultury pod numerem 22 758 32 34. Bilety w cenie 40 zł.
Gorąco zapraszamy!